
Interwencje 2011
INTERWENCJE 2011
15. Miesiące wrzesień i październik upłynęły bez naszego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Listopad również się na takowy zapowiadał, jednak ostatniego dnia miesiąca o godzinie 15:50 otrzymaliśmy zgłoszenie od PSK w Krośnie Odrzańskim o pożarze nieużytków pomiędzy miejscowościami Osiecznica, a Maszewo. W między czasie do akcji udał się jeden zastęp JRG z Krosna Odrzańskiego. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pożar usytuowany jest w bardzo trudnym miejscu, pośród obszarów leśnych. Płomieniami objęte były już nieużytki i las o powierzchni około 8 arów wraz z dużymi ilościami liści, które potęgowały zadymienie. Po kilkunastu minutach na miejsce pożaru dotarł samochód patrolowo-gaśniczy nadleśnictwa Krosno. Nasze działania polegały na podaniu jednego prądu wody na palącą się trawę i po opróżnieniu zbiornika udaliśmy się w drogę powrotną do remizy.
14. Po znaczącej przerwie w naszych interwencjach, w piątek 12 sierpnia o godzinie 19:05 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Krośnie Odrzańskim do pożaru stodoły w miejscowości Czetowice. Przed naszym dotarciem dwa zastępy JRG z Krosna Odrzańskiego wyprowadziły zwierzęta z parteru budynku i rozwinęły linię gaśniczą. Nasze działania polegały na wyburzeniu części dachu, pracy w aparatach powietrznych wewnątrz pomieszczeń, a także na usunięciu z piętra stodoły znajdującego się tam siana. O godzinie 23:15 powróciliśmy do remizy.
13. W poniedziałek 30 maja o godzinie 16:07, po ponad miesięcznej przerwie zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia miasta i gminy Krosno Odrzańskie. Trzy zastępy JRG z Krosna Odrzańskiego, samolot pożarniczy i kilka jednostek z okolicznych OSP wraz ze służbami leśnymi brały udział w akcji gaszenia młodnika, kilkanaście kilometrów od rogatek miasta. Ostatecznie spaleniu uległo 88 arów połaci leśnej. Nasza jednostka zakończyła działania około godziny 20:30, nie odnotowując żadnych interwencji podczas zabezpieczenia.
12. W poniedziałek 25 kwietnia, a więc w drugi dzień świąt Wielkanocnych około godziny 8:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w Krośnie Odrzańskim przy ul. Chrobrego. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy dom objęty płomieniami, z którymi walczyły już dwa zastępy JRG z Krosna Odrzańskiego. Po kilkunastu minutach do akcji włączyli się druhowie z OSP Radnica, a także na miejsce akcji dotarł samochód operacyjny PSP. Nasze działania polegaly na podaniu kilku prądów wody na płonący budynek, pracy w aparatach powietrznych wewnątrz zadymionych pomieszczeń, a także na zasilaniu pozostałych jednostek w wodę. Po ugaszeniu pożaru na miejsce działania dotarł zastęp z JRG Gubin, który sprawdził budynek przy użyciu kamery termowizyjnej. O godzinie 11:45 powróciliśmy do remizy.
Artykuł o pożarze w Gazecie Lubuskiej
10/11. W sobotę 9 kwietnia o godzinie 16:27 zostaliśmy zadysponowani do pożaru nieużytków w miejscowości Radnica. W pełnej obsadzie wyruszyliśmy do działań. Po dotarciu na miejsce i zlokalizowaniu pożaru okazało się, że płoną również duże ilości śmieci. Ogień ugasiliśmy przy pomocy jednego prądu wodnego i tłumic. Miejsce pożaru zostało przez nas dokładnie zlane wodą i po 1,5 godzinnej akcji wyruszyliśmy w drogę powrotną.
W drodze powrotnej na wysokości miejscowości Kamień, otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze nieużytków pomiędzy miejscowościami Krosno Odrzańskie i Połupin. Dym widoczny był z odległości kilku kilometrów. Miejsce pożaru było trudno usytuowane i aby podjąć z nim walkę musieliśmy przejść około 400 metrów pieszo. Po kilku minutach, do walki z ogniem dołączył zastęp OSP Dąbie i wspólnie przez 1,5 godziny gasiliśmy pożar przy użyciu tłumic. Spaleniu uległo około 6 ha nieużytków. O godzinie 20 powróciliśmy do remizy.
9. W czwartek 7 kwietnia około godziny 12:30 po raz pierwszy w tym roku zostaliśmy zadysponowani do akcji gaszenia pożaru ścioły leśnej. Pożar wybuchł pomiędzy miejscowościami Osiecznica i Skórzyn. Oprócz naszego zastępu w akcji gaśniczej brał udział samochód patrolowo-gaśniczy nadleśnictwa Krosno. Ogień zagrażał młodnikowi, jednak dzięki naszej szybkiej akcji pożar został błyskawicznie opanowany. Spaleniu uległo 8 arów ścioły leśnej. Po ponad dwóch godzinach akcji i przekazaniu miejsca pożaru służbom leśnym powróciliśmy do remizy.
7/8. Już w czwartek 10 marca 30 minut po północy rozbrzmiewa dźwięk syreny. Tym razem płoną nieużytki w miejscowości Czetowice przy drodze w kierunku na Budachów. W liczbie 6 druhów udajemy się we wskazane miejsce. Pożarem objęta jest już dość spora powierzchnia traw. Na miejscu oprócz naszej jednostki działania prowadził jeden zastęp JRG z Krosna Odrzańskiego. Po około godzinnej akcji powracamy do remizy.
Tego samego dnia o godzinie 22:04 ponownie rozległ się dźwięk syreny. Po kilku minutach w pełnej obsadzie wyjechaliśmy samochodem GLBM Ford transit do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 29. Na obrzeżach naszej wioski samochód marki skoda octavia wypadł z drogi po ominięciu wysepki zwalniającej i uderzył w słup energetyczny, przez który następnie został przygnieciony. W wypadku poszkodowane zostały dwie osoby, które w stanie krytycznym zostały przetransportowane do szpitala. Do zdarzenia oprócz naszej jednostki zostały zadysponowane 2 zastępy JRG z Krosna Odrzańskiego, dwa radiowozy policjyjne, dwa zespóły pogotowia ratunkowego, pogotowie energetyczne oraz monterzy telekomunikacji. Działania naszej OSP polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, zorganizowaniu objazdu, a przede wszystkim na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Po ponad 3 godzinnej interwencji powróciliśmy do remizy.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria/Interwencje
4/5/6. W środę 9 marca około godziny 15:00 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Krośnie Odrzańskim do pożaru nieużytków w Osiecznicy na ul. Słonecznej. Nasze działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego.
Powracając do remizy około godziny 16:00 zostaliśmy wezwani przez dyspozytora do pożaru nieużytków w miejscowości Chyże, gdzie wspólnie z dwoma zastępami JRG z Krosna Odrzańskiego prowadziliśmy akcję gaśniczą. Nasze działania polegały na ugaszeniu palącego się zbocza wzgórza nieopodal zabudowy mieszkalnej.
Około godziny 19:00 ponownie słychać syrenę, okazuje się, że płoną nieużytki w Osiecznicy przy ulicy Szkolnej. Sytuacja wygląda dość poważnie, dlatego płomienie ugasiliśmy przy pomocy jednego prądu wodnego i niezawodnych tłumic. Po kilkudziesięciu minutach akcji powróciliśmy do remizy.
3. W poniedziałek 21 lutego około godziny 9:40 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Krośnie Odrzańskim do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Wężyska. Minęły więc zaledwie dwa dni od naszej ostatniej interwencji. Ogniem zajęta była już więźba dachowa i piętro budynku. Na miejscu działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły oprócz naszej jednostki zastępy JRG Krosno Odrzańskie, JRG Gubin i OSP Wężyska w sumie 8 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Działania naszej OSP polegały na zasilaniu innych jednostek w wodę i pomocy w ewakuacji mienia z płonącego budynku. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Po blisko 4 godzinnej akcji gaszenia pożaru powróciliśmy do remizy.
Informacja o pożarze na stronie Gazety Lubuskiej
Materiał video na stronie TVP Gorzów Wielkopolski
2. W piątek 18 lutego około godziny 16:30 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Krośnie Odrzańskim do wypadku drogowego na trasie Osiecznica-Maszewo. Samochód osobowy z trzema osobami w środku wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, którą z obrażeniami nóg przetransportowano do szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze. Droga została całkowicie zablokowana, policja zorganizowała objazd. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia dla policyjnej grupy dochodzeniowo-śledczej. Po 5 h i 15 minutach akcji powróciliśmy do remizy.
1. W piątek 14 stycznia o 12:42 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Krośnie Odrzańskim do wypompowania wody z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego w Osiecznicy, po 1 h i 38 minutach akcji powróciliśmy do remizy.